Ana Sayfa / Dergide Bu Ay / HATİAB’TAN TÜSİAD’A ANLAMLI ZİYARET

HATİAB’TAN TÜSİAD’A ANLAMLI ZİYARET

“HATİAB” Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve Yönetim Kurulu üyeleri, başarı dileklerini iletmek için HATİAB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. Aynı zamanda HATİAB YİK üyesi  de olan Erol Bilecik’i tebrik eden iş adamları,  “Gururumuz ve medarı iftarımız oldunuz” dediler.

HATİAB Genel Başkanı İbrahim Güder, “Bu ziyaretimizin amacı sizinle gurur duyduğumuzu belirtmek, başkanlığınızı tebrik etmek ve başarılarınızın daimi olması dileklerimizle hayırlı olsun demek için”. Ayrıca Hatay’ın yetiştirdiği değerli bir evladı olarak, bu yoğun çalışma temponuzun, Hatay’ın Kalkınma sürecine desteğinize sekte uğratmamasını bekliyoruz’’ dedi.

YERLİ OTOMOBİL KESİNLİKLE HATAY’DA ÜRETİLMELİDİR.
“Hatay’ın sahip olduğu onbinlerce yıllık zengin tarihi, kültürel değerleri, verimli toprakları ve sanayideki etkilerini anlatarak, Hatay da işsizliği ortadan kaldırmak yeni istihdamlar sağlamak istiyoruz’’ diyen HATİAB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güder, “Hatay’ın kalkınma hamlesi olması gerektiğine inanıyoruz. Cumurbaşkanımızın istediği yerli otomobili üretmek için yer arıyorlar. Hatay olarak biz buna talibiz. Yerli otomobil Hatay’da üretilsin.
Türkiye’nin demir-çelik üretiminin üçte birinin gerçekleştiği Hatay, demiryolları, limanları, otoyolları, hava alanları, 2 tane üniversitesi ve eğitimli insan gücü ile otomobil üretimi için gerekli her türlü alt yapıya sahiptir.
Üretilecek otomobillerin dünyaya dağıtımı için de en uygun lokasyon Hatay’dır, çünkü Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılar Hatay’da bulunmaktadır.
Otomotiv sektörü için gerekli olan yedek parça yan sanayi kurulması için gerekli olan tüm alt yapı Hatay’da mevcut olup çok hızlı bir şekilde yapılandırılabilir.
Ayrıca Hatay’ın körfezde olması gemi ve yat üretimi için gerekli olan her türlü fiziksel üretim koşullarına sahiptir. Gemi ve yat üretimi ve lojistiği için İskenderun körfezi çok uygun bir lokasyondur.
Şu soruyu sürekli kendimize sormalıyız? Niçin bugüne kadar beyaz eşya sektörü Hatay’a üretim için gelmemiştir? Ben şahsen buna verilen mantıklı bir cevap bulamıyorum. .” dedi
HATİAB Başkanı Güder ayrıca, 23 ile teşvik verildiğini ancak Hatay’ın bu illerin arasında olmadığını ancak en çok mülteci alan illerin başında gelen Hatay’ın da “mülteciler için teşvik” alması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN SİLİKON VADİSİ HATAY’A KURULSUN.
Tüsiad Başkanı Erol Bilecik Hatiab üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında “Bu ziyaretin kalben etkisi benim için çok büyük. Bir Hataylı olarak burada sizi ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca bu buluşmayı Hatay’a, İskenderun’a dokunmak için güzel bir yolun başlangıcı olarak görüyorum” dedi. Bilecik Tüsiad’ı ve çalışma kurullarını anlattığı toplantıda bu yıl özellikle dijitalleşme için daha yoğun çalışmalar yapacaklarını söyleyerek, “dijital bir çağın başındayız ve bu konuda daha çok faaliyet planlıyoruz” dedi.
Hatiab üyeleri Erol Bilecik’e Türkiye’nin bütün şirketlerini toplasak bir Whats Up- Facebook yapıyor. Apple’ın ise üçte biri ancak oluyor. Bizim de bu alanda daha çok çalışma yapmamız lazım. Bu konuda öncülüğünüzü bekliyoruz. Özellikle Hatay’da yeni planlanan OSB konusunda yönlendirmelerinize ihtiyacımız var. Burada hangi sektörlerle çalışmalıyız ve neler yapmalıyız. Hatay neden Türkiye’nin silikon vadisi olmasın? Tüsiad’ın desteği ve yönlendirmeleriyle bunu sağlayabileceğimize inanıyoruz dediler.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN HATAY ADAY
Hatiab Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevhan Gündüz, “Biz şirket olarak İstanbul’da 400 kişiyle Kaynarca -Pendik metrosunun tüm elektrik taahhüt işlerini 1,5 yılda bitirdik. Oysa sinyalizasyonun yazılımını satan Kanadalı firma bize eşdeğer bir bütçe aldı. Bizim de artık her konuda kendi yazılımımızı geliştirmemiz ve milli servetimizi dışarı aktarmamamız lazım. Hatay’da yeni planlanan OSB’de bilişim şirketlerine ağırlık verelim. Bu konuda çalışan üniversite öğrencilerine ve projelerine burs ile destek sağlayalım. Artık Türkiye’den de bu konuda bir şirket çıkmalı” dedi.
Tüsiad Başkanı Erol Bilecik geçen yıl bu konuda yapılan bir çalışma ile Tüsiad’a 3 bin civarında değişik fikir geldiğini, bunlardan 25 proje seçerek 25 TÜSİAD üyesinin de bu projelere mentorluk yaptığını anlattı ve mentor olarak bu projelerde heyecanla, büyük bir şevkle çalıştıklarını, yine bu yıl da çok farklı güçlü projeler olacağına inandıklarını belirterek, bu projeleri destekleyerek ülkemize kazandırmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.
HATİAB’ın TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’e yaptığı ziyaret Hatay’a ait yöresel hediyelerin ve HATİAB’ın yayını Hatay MOZAİK Dergisi verilmesi ile tamamlandı.

İlginizi Çekebilir

HATİAB DÖRTYOL İNCELEMELERİ

HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratlar Derneği Başkanı İbrahim Güder, Yönetim Kurulu üyeleri Op. Dr. …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super