Ana Sayfa / Genel / FİLİZ ÇAKMUR – SPACE GAYRIMENKUL ORTAĞI

FİLİZ ÇAKMUR – SPACE GAYRIMENKUL ORTAĞI

Özellikle yabancı yatırımcılara gayrımenkul satışı ile adından söz ettiren Space Gayrımenkul ortaklarından Filiz Çakmur ile gayrımenkul sektörü üzerine çok aydınlatıcı bir sohbet gerçekleştirdik. Emlak sektörüne yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bilgiler bulacaksınız röportajımızda.

Sayın Çakmur kısaca sizi tanıyabiliriz miyiz?
ODTÜ İşletme Fakultesi’nden 1990’da mezun oldum. Meslek hayatıma Bankacılık sektöründe başladım.2 yıllık banka sektöründeki tecrübelerimden sonra 2 yıl da Rusya‘da eşimin işi sebebi ile ikamet ettim. Türkiye’ye döndükten sonra 2000 yılında Gayrimenkul sektörüne adım attım ve 17 yıldır aynı sektörde, 2006 yılından itibaren de sevgili ortağım Reyhan Şeyla Elvaşvili ile kurduğumuz Space Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık A.Ş.’ de çalışmalarıma devam etmekteyim.
Firmanız Space Gayrimenkul hakkında bilgi verebilir misiniz?
2006 yılında kurulmuş olan Space, lüks gayrimenkul segmentinde itibarı ve bilinirliği ile öne çıkan; önceliği dürüst, güvenilir ve kaliteli hizmet vermek olan, ismi yabancı ise de %100 Türk olan bir gayrimenkul danışmanlık şirketidir.
Bebek’te başlayan faaliyetlerimiz, yıllar içinde Kandilli, Nişantaşı ve Kemer Country-Göktürk ofisleri ile daha da genişlemiş ve güçlenmiştir. Yaptığımız işe duyduğumuz saygı ve müşterilerimizle oluşturduğumuz samimi ve sürekli ilişkiler, sadece konutta değil ticari gayrimenkullerde de ses getiren işlere imza atma fırsatı yaratmıştır. Son yıllarda başlattığımız kurumsallaşma çalışmaları ise heyecanımızı ve azmimizi daha da arttırmaya devam etmektedir.
Emlak piyasalarında bu günkü durumu hakkında neler söylemek istersiniz?
Emlak piyasasında bir doygunluktan bahsediliyor. Talebin azaldığı söyleniyor. Bu durum fiyatlara nasıl yansıyor?
Öncelikle , genel bir fotoğraf çekmek isterseniz bu kesinlikle doğru. Talep azaldı ve daha da önemlisi arz o kadar çok ki talep aynı kalmış olsa bile arzı karşılaması mümkün değil. Piyasada genel bir moralsizlik ve fiyatlarda düşüş beklentisi olduğunu kabul etmek ve buna göre de aksiyon alınması konusunda ilgilileri uyarmak da bizim görevimiz. Proje geliştirenlerin çok büyük beklenti içinde olduğu yabancı ve ağırlıklı Ortadoğu kaynaklı olan yatırımcılar için USD ‘nin değer kazanmış olması ve toplu satın almalarda verilen ciddi indirimler piyasadaki durgunluğun giderilmesine katkıda bulunabilir. Bunun için proje geliştiriciler ve temsilcileri bu yatırımcıya yönelik ciddi çalışmalar yapmaktalar ve orta vadede bunun durgunluğu azaltma ihtimali var. Ancak Space açısından faaliyet bölgelerimizi dikkate alarak daha dar bir değerlendirme yaparsak, lüks gayrimenkul alışverişlerinde 2012 yılının hızı geride kaldı ise de her zaman canlı bir talep olduğunu; bulunduğumuz bölgelerde ve özellikle Boğaz hattındaki kıymetli mülklerin doğru fiyatlanması halinde kısa sürede yeni sahiplerine kavuştuğunu söyleyebiliriz.
İstanbul’da gayrimenkul yatırımında en gözde ilçeler hangileri?
İstanbul kendi içinde yaklaşık 10 il barındıran bir metropol. O nedenle bölgesel bazda, altyapı imkanlarının güçlendiği, bağlantı yolları ve yeni havaalanı güzergahında kalan ilçeler –en bilinen örnekler Göktürk, Arnavutköy, Poyrazköy – Şile-Beykoz-Kartal- Ataşehir-Tuzla-Pendik – uzun vadeli yatırımcı için cazip bölgeler. Ancak daha kısa ve orta vadeli dönüş beklentisi olan bireysel yatırımcı, yatırım bütçesini dikkate alarak; güvenilir firmaların geliştirmekte olduğu ve yatırımcıdan çok kullanıcıya hitap eden ve yatırımcı oranı % 20 yi geçmeyen projelere odaklanmalı.
Yabancıların gayrimenkul yatırımları artıyor mu, daha çok hangi tür emlak ve hangi bölgeden emlak alımını tercih ediyorlar?
Bireysel yabancı yatırımcı açısından TL fiyatlı projeler fırsatlar sunmakla beraber, son 1 yılda talepte düşüş trendi var. Ortadoğu kaynaklı bireysel yatırımcı rezidans projelerinden, kiraya da verebileceği ve tercihen bilinen bir marka işletmesini de arkasına almış ortalama 200.000 USD – 500.000 USD aralığında fiyatlarda gayrimenkuller ile ilgileniyor.
Yabancı/Yerli sermayeli kurumsal fonlar ise çok ciddi taleplerle uygun fırsatları kollamaktalar. Bu tip fonlar, cazip fiyatlarla alım yapabilecekleri konut ve ticari gayrimenkullerle şu anda her zamankinden daha da ilgililer.
Gayrimenkul yatırımı yapacak olanlar için tavsiyeleriniz ne olabilir?
Öncelikle yatırımdan beklentilerini netleştirmelerini öneririm. Bizim çalıştığımız prime lokasyon –lüks segmentte bugün cazip görünmeyen bir fiyat; 3 yıl içinde başka bir yerden ucuza alındığı düşünülen bir gayrimenkulden değer artışı anlamında çok daha yüksek bir dönüş sağlayabilir. Bu sektörde olduğum 17 yılda bunun birçok örneğini gördüm. Tabii ki , doğru projelendirilmiş, bulunduğu bölgede talep ve arz dengesinin makul düzeyde olduğu ve talebin artmasına müsait çevresel ve sosyolojik imkanların var olduğu her yer, yatırım için doğru yerdir. Ama ucuz diye % 40’ından fazlası yatırımcıya satılmış projelerde alım yapılmasını önermiyoruz. Bu tip yerler yatırım için değil ancak yaşayacağınız yerlerse alınmalı. Aksi takdirde 300 dairenin 150 si kiralık olarak ya da satılık olarak tekrar piyasaya çıkacaksa , bu yatırımın kazanç getirmesi çok uzun yıllar alabilir.
Emlak danışmanlık sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektör her dönemde canlı olacak, bizim işimiz kriz anında da refah anında da almak ve satmak isteyenleri, doğru fiyattan, doğru yerde ve doğru şekilde buluşturmak. İşini özenle yapan ,dürüst ve güvenilir danışmanlık şirketleri büyümeye devam edecek.
Space Gayrimenkul olarak ileriye dönük projelerinizden bahseder misiniz?
Franchise talepleri almamıza rağmen bizim gönlümüzde , yine Space bünyesinde; aynı prensiplerle çalışan ve yine lüks segmente uygun butik hizmet verecek toplam 10 şubeye 5 yıl içinde çıkmak. İşimiz iyi yaptığımızın bir kanıtı olacak bu ve işimizi iyi yapmak bizim için çok önemli ve değerli.
Filiz Hanım, bu güzel söyleşi ve verdiğiniz değerli bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ederiz.
Bu fırsatı verdiğiniz için Space Gayrimenkul size teşekkür eder.

İlginizi Çekebilir

YENİ KARİYER YOLU: GİRİŞİMCİLİK

Son yıllarda, girişimcilik ve inovasyon kavramlarının giderek artan bir şekilde popüler olduğuna ve artan sayıda …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super