Ana Sayfa / Ekonomi / MSK Hisar Grup Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Sertkaya

MSK Hisar Grup Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Sertkaya

SONY DSC

1985 yılında İstanbul’da dünya’ya geldi. Bir yandan eğitimine devam ederken diğer yandan babasının mesleği olması ve teşviki ile  inşaat mesleğini erken yaşta temelden öğrenen Muhammed Sertkaya, 2010 yılında Turizm sektörüne de merhaba diyerek inşaat, turizm ve hizmet sektöründe büyük ölçüde ilerleme kaydetmiştir. Evli, 2 çocuk babasıdır.

Hangi sektörlerde yatırımlarınız bulunuyor?
1993 yılından bu yana ağırlıklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarına mütahitlik hizmeti vermekteyiz. Projelerin başında; kongre merkezleri, alışveriş merkezleri, kültür merkezleri, sağlık ve spor tesisleri, altyapı işleri, çevre düzenlemeleri ve iskele-liman projeleri geliyor. 2010 yılında Turizm sektörüne girerek ülkemize ve ekonomiye değer katma yolunda istikrarla ilerlemekteyiz. Bunun yanı sıra emlak konut projelerimizi de hızla hayata geçirerek inşaat, emlak ve turizm sektöründe başarılarımızı en üst seviyeye taşımak için çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.
Grup şirketlerimiz:
HİSAR İNŞAAT: 1993te babamız Yunus Sertkaya tarafından kurulmuştur. Hali hazırda yönetim kurulu başkanlığı devam etmektedir. Üç kardeşin yönettiği aile şirketimizdir. Ben bu ailenin en küçük ferdiyim.
VOLLEY HOTEL İSTANBUL: Hisar inşaat bünyesinde kurulmuştur.bu aile şirketine ait bir oteldir.
MSK HİSAR GRUP YAPI: İki aile şirketinin 2012’de konut yapmak üzere kurduğu yeni şirketimizdir. Hisar inşaat ailesini temsilen ben bu şirkette ortağım.
Bu güne kadar gerçekleştirdiğiniz projeler nelerdir?
Bu güne kadar bir çok proje gerçekleştirdik. Bunlardan bir kaçını örnek vermek gerekirse; İstanbul Bahçelievler’de yer alan BAHÇELİEVLER KONGRE MERKEZİ, içerdiği toplantı salonları ve çok amaçlı salonları ile Türkiye’nin eşsiz kongre komplekslerinden biri olmaya şimdiden aday. Özel olarak projelendirilen akustik katmanları, toplamda kullanılan 12.000 m2 akustik ahşap ürünleri ve yine modern asma tavan grupları ile başta İstanbul’un ve Türkiye’nin yeni modern kongre merkezi olacak bu tesiste yok yok.
300 m2 sahneye sahip 10 metre sahne yüksekliği olan 1055 kişilik konferans ve tiyatro salonu aynı anda 2 ayrı dilde simültane tercüme özelliğine sahip. Kongre merkezinde bunun yanında 7,20 metre yüksekliğinde 1500 kişilik üçe bölünebilir çok amaçlı kullanım salonu, 950 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği balo ve düğün organizasyonları için de kullanılabilecek ikiye bölünebilir balo, düğün salonu da mevcut.
2 adet 98’er kişilik cep sineması, 25-30 kişinin VIP toplantılar düzenleyebileceği 5 adet toplantı salonu, özel misafirlerin ağırlanabileceği 1200 m2’lik VIP katı ve 8 odalı misafirhanesi bulunan bu tesiste, 300 araçlık kapalı otopark da bulunmakta. Yapımına Ağustos 2014’de başlanan Bahçelievler Kongre Merkezi, yaklaşık 50.000 m2 kapalı alana sahip. Hisar İnşaat tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan kongre merkezinin yapımında, 850 ton yapısal çelik, 30.000 m3 beton ve 3200 ton inşaat demiri kullanıldı. 3 ay içinde ana inşaat işleri bitmesi beklenen tesisin tefrişat uygulamalarından sonra 2017 yılı içinde hizmeti alınması bekleniyor.
THY Simülatör Merkezi; THY A.O. ‘nın İstanbul Florya’da bulunan 60.000 m2’lik arazisi üzerinde Mayıs 2016 tarihinde Hisar İnşaat tarafından yapımına başlanan Uçuş Eğitim Merkezi (Flight Training Centre), Türkiye’nin ve Dünya’nın tek yapı üzerine kurulu en büyük Simülatör eğitim tesislerinden biri olacak.
Yaklaşık 25.000 m2 kapalı alana sahip bu tesiste, 18 adet simülatör cihazı ile eğitim verilebileceği gibi, aynı zamanda, diğer sosyal alanları ile, değişik eğitim aktiviteleri ve etkinlikler de yapılabilecek.
1100 kva gücüne sahip Dinamik UPS sistemi, 2 adet 1250 kva’lık jeneratör tesisi ve yine 2 adet 1250 kva’lık trafo tesisi ile 1 saniye dahil elektrik kesintisinin öngörülmediği bu tesisin iklimlendirmesi de çok güçlü mekanik cihazlar ile sağlanmakta.
En kaliteli ürünler ve markalar ile tesis edilen bu yapının uzun yıllar boyu gerek THY pilotları ve adaylarına gerekse de dışarıdan bu hizmeti almaya gelen yabancı müşterilere hizmet vermesi planlanıyor. Toplam 1 yılda tamamlanması planlanan bu eğitim binasının hali hazırda 1 fazı THY A.O’na teslim edilmiş ve 3 adet simülatör cihazı montajı başlamış durumdadır.
Turizm sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz?
O tarihte hükümetimizin istanbul için turizm sektörünün yetersiz olması konusunda açıklamaları ile bilinçli ve yoğun araştırmalar sonucunda ülkemizin turizmdeki gelişimine bakarak bu sektöre girmeye karar verdik.
Son günlerde çok gündemde olan Kentsel Dönüşüm projeleri ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Malesef kentsel dönüşüm hayal edildiği gibi başlamadı ve gelişemedi. Şuan projelerimizin devam ettiği Kadiköy bölgesinde bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Kadiköy sakinleri kentsel dönüşümün geldiği noktadan hiç memnun değil bunu net olarak görmekteyiz. Şu anda üç sene öncesine göre oldukça yavaşlamış durumda. Bence 2017 yılında daha da yavaşlayacaktır. Bunda ekonomik daralmada etkin yol oynayacaktır.
Son günlerde yaşanan ekonomik kriz inşaat sektörünü nasıl etkiledi?
Son yıllarda Türkiye’de inşaat sektörünün artan talebe bağlı olarak hızlı bir büyüme eğilimi içerisine girdiği görülmektedir. Yaşanan ekonomik kriz sürecinde ülkemizin kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımları hız kesmeden devam etmektedir. Kamu sektöründe haftada en az 4 projeye ait ihalelere katılmaktayız. 15 Temmuz sonrası konut sektörü ise bu durumdan ciddi şekilde etkilenmiştir. Satışların azalması hatta yok denecek seviyeye gelmiş olması sözkonusudur.
2017 yılında Türkiye’nin ekonomik durumunu nasıl değerlendirirsiniz?
2017 yılının 2. çeyreğinden sonra ülkemiz ekonomisinin olumlu yönde daha iyi bir noktaya geleceğini, güzel bir ivme yakalayacağını düşünüyorum.
Geleceğe yönelik projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sancaktepe bölgesinde yaklaşık 200 daireli konut projesine başlama hazırlığı içerisindeyiz. Yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

YENİ KARİYER YOLU: GİRİŞİMCİLİK

Son yıllarda, girişimcilik ve inovasyon kavramlarının giderek artan bir şekilde popüler olduğuna ve artan sayıda …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super