Ana Sayfa / Dergide Bu Ay / Sağlıklı ve Eksiksiz Gülümseme için

Sağlıklı ve Eksiksiz Gülümseme için

Diş Hekimi İsmail Güleç

Diş eksikliği çok basit gibi gözükse de estetik, fonksiyon ve fonasyon sorunlarına sebebiyet veriyor. Vücut sağlığını ciddi manada etkiliyor. Bundan dolayı diş eksikliğini en kısa sürede ve en hızlı şekilde tamamlanması gerekiyor. 

Bu bölümde Ağız Diş ve tükürük yapısıyla alakalı bilgi vermek istiyorum. Burada aktaracağım bilgileri bireyin ağız ve diş yapısını profesyonel bir hekimin muayenesi sonucunda vereceği direktifler doğrultusunda uygulaması gerekiyor .
Öncelikle tükürükten başlayalım Tükürüğün içerisindeki kalsiyum ve florür gibi mineraller dişin mine tabakasını besleyip dişin çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar. Mineral bakımından zengin yapıda olursa dişin mine tabakasını beslediği gibi fazla mineralden dolayı diş taşı oluşumunu artabilir. Eğer mineral bakımından zayıf tükürük yapısına sahipse diş çürüğü daha fazla olur. Mineral yapısı ortalama ise hem diş yapısını besler hem de bi miktar diştaşı oluşumu olur.bu durumda kullanacağı diş macunu Her hangi bir markanın “ tam koruma veya total macunları ”. Mineralden zayıfsa o zaman kullanması gerek diş macunu “ diş minesi onarıcı veya içerisinde florür oranı yüksek olan F modelleri “ olmalıdır. Mineral oranı yüksek olan bireylerde ise “ florsüz ” bir diş macunu tercih edilmelidir. Bunu kendilerinden ziyade hekimin yapacağı ağız içerisindeki muayane sonrasında kendisine bildirecektir.Dişlerdeki sararmalar çay kahve ve gıda birikimiyle beraber tükürük içerisindeki mineral oranı yüksek olan vakalarda sararmalar daha fazla olur. Bu vakalarda Florsüz bir diş macunu kullanılırsa dişlerinde ciddi bir beyazlama görülecektir.
Diş yapısı ile alakalı biraz bilgi vermek istiyorum. Kısaca Çürük aktif olan bireyler ve olmayanlar olarak ayırabiliriz. Çürük aktif bireylerin diş yapısı oldukça zayıf ve çürüğe yatkındır. Çok hızlı çürürler. Kullanacağı diş macunu mutlaka “ florür ” içermeli. Özellikle Asitli ve şekerli gıdalardan ara öğünlerde kaçınmalılardır. Tüketilirse de 30 dakika içerisinde dişlerini mutlaka fırçalamaları gerekiyor. Bu tür vakaların evde iş yerinde tatilde diş fırçası bulundurmalı ve düzenli bir şekilde fırçalamalıdırlar. Eğer dişlerinde çapraşıklık mevcut ise bu çapraşıklıktan dolayı ara yüzlerde çok hızlı bir şekilde çürümeler ve dişlerde ciddi manada hızlı sararmalar meydana gelir. Bu vakalarında imkanı varsa tel tedavisiyle dişler düzeltilmeli ve bu sayede ara yüzlerde oluşacak çürüklerin ve renkleşmelerinde önüne ciddi manada geçilmiş olur.
Önemli sorunlardan birisi olan ağız solunumudur. Burun vücudun havalandırma yoludur. Eğer geniz eti veya alerjik rinit gibi problemlerden dolayı havalandırma yolu tıkalı ise birey ağızdan nefes almaya başlar buda dişlerde ciddi manada hem çürüme hem sararmaya hem de ağız kokusuna neden olur. Bunun çözümü de KBB (Kulak Burun Boğaz ) Uzmanı tarafından muayene edilip problemin giderilmesi ve hava yolunun açılması gerekiyor.
Hepinize sağlıklı mutlu bir yaşam dilerim yüzünüzden tebessüm hiç eksik olmasın.

İlginizi Çekebilir

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİNDE ADEZİV SİSTEM (BONDING)

Merhaba , Sizlere bu yazımızda Estetik Diş hekimliğinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan Adeziv sistem …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super