Ana Sayfa / Dergide Bu Ay / İsmail Özdemir

İsmail Özdemir

HATİAB Hatay İş Adamları Ve Bürokratları Derneği Başkan Yardımcısı

Ünlülerin vazgeçemediği mekan Hatay Medeniyetler Sofrası Yönetim Kurulu Başkanı

Okuyucularımızın sizi daha yakından tanımaları için kendinizden bahseder misiniz?
Ben 1971 Hatay-Antakya’ya bağlı küçük bir köyde dünyaya geldim. 4 erkek 3 kız kardeşiz. Ortaokulu bitiremeden, hayat şartları beni çalışma hayatına yönlendirdi ve çalışmaya başladım. 1984 yılında çocuk yaşlarda Hatay’dan İstanbul’a çalışmak üzere abimin yanına geldim. Laleli ve Kapalıçarşı bölgelerindeki tekstil sektöründe hem hanutçuluk diye bu bölgeye özgü adlandırılan işi hem de çıraklık ve ustalık süreçlerini yaşadım. Daha sonra da çok önemli bir tekstil firmasının yöneticiliğinde bulundum. 1990 yılında kendime ait tekstil mağazamı açtım ve bölgede bulunan diğer firmalara oranla tekstil ihracatı konusunda en büyük potansiyele ulaşma şansını yakaladım. Bu süre zarfında işimin gereği olan Rusça ve Polakça dillerini öğrendim. Tekstil alanındaki faaliyetlerimi ortağım olan kişiye bıraktım ve kendim gıda sektörüne yönelerek ”Hatay Medeniyetler Sofrası” isimli restorantı kurdum.

Kaç yıllık evlisiniz, kaç çocuğunuz var? Yaptığınız tüm işlerde başarılı olmuşsunuz. Bu yoğun çalışma temposu içerisinde ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?
27 yıllık evliyim. 2 erkek 2 kız olmak üzere 4 çocuğum var. Ben haftada bir günümü mutlaka aileme ayırıyor ve o gün sadece onlarla birlikte oluyorum. Haftanın 3 günü başka mekanlarda birlikte kahvaltı ediyoruz. Ben eve geç gitsem bile sabah mutlaka onlarla oluyorum. Çünkü benim için aile kavramı çok önemli ve ben çocuklarımı hiçbir zaman ihmal etmedim.

Hatay Medeniyetler Sofrası çok başarılı ve Hatay’ın o muhteşem lezzetini kusursuzca sunan bir işletme. Bu başarınızın sırrı nedir?
Yaptığınız işi severseniz başarı beraberinde gelir. Ben tekstilde çalışırken bile gönlüm hep lokanta işindeydi ama yapmışken en iyisi olsun, kaliteli olsun ve kültürümüz olsun istedim. İlk Restaurantımızı 2009 yılında Aksaray’da açtım. Adı da benim üzerime 20 senelik tescilli olan markam Hatay Medeniyetler Sofrası olsun dedim. Hem kültürümüzü anlatsın, hem şehrimizin dünya üzerinde seçilmiş medeniyetler şehri olduğunu anlatsın hem de insanlar buraya gelirken hangi kültürün yemeklerini yiyeceklerini bilerek gelsinler istedim.
Çok kısa sürede de dünyanın sayılı restorantları arasına girmeyi başardım. Bu alandaki çalışmalarımız ve başarılarımız her geçen gün gelişerek devam etmektedir. Bu süreçte gerek Türkiye içinde çeşitli kentlerden ve gerekse çeşitli ülkelerden gelen yeni şubeler açma önerilerini, kendi kalitemizi korumak ve standartlarımızı sürdürebilme prensibimizden ödün vermek istemediğimiz için kabul etmek istemedik. Başarımızın da gerçek nedeni işimizi çok sevmek ve kalitemizden hiçbir şekilde ödün vermemektir.

Hatay Medeniyetler Sofrası bir çok ünlü sanatçının da gözde mekanı. Mutlaka bunlar ile ilgili ilginç anılarınız vardır. Bir kaçını bizimle paylaşır mısınız?
Gıda sektörüne geçmeden önceki süreçte de sanat camiasından tanıdığım birçok sanatçı arkadaşlarım ile olan yakın birlikteliğim, restorant faaliyetlerim sırasında da devam etti ve kendilerinden artan destek ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkan Yardımcısı olmanız nedeni ile dernek ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkan Yardımcısı olmam konusunda şunları ifade etmek isterim;
İstanbul’a ilk geldiğim zamanlar sürekli olarak Hataylı hemşehrilerimi görmek, onlarla iş ve sosyal konularda sohbetlerde bulunmayı çok arzulamıştım. İlk zamanlar bu amacıma ulaşamamakla birlikte sonraki zamanlarda çoğalan ve tanıştığım Hataylı iş adamları ile ilişkilerimi sürdürürken büyük mutluluk duymaya başladım. Bu arada Sn. İbrahim Güder bana bu amaçla bir dernek kurmayı ve birlikte çalışmayı önerdiğinde bu önerisini tereddütsüz ve mutlulukla kabullendim. Derneğin ne kadar gerekli olduğunu faaliyetleri sırasında gördüm ve bu konudaki kararımın ne kadar isabetli olduğunu tespit ettim. Gerçekten başkanımız Sn. İbrahim Güder, ”Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği”ni kurmamış olsaydı birçok Hataylı iş adamlarını ve bürokratlarını tanımamış olacaktım. Derneğimiz aracılığı ile çok sayıda bürokrat ve iş adamı ile tanışmamın bana büyük yararlar sağladığını ayrıca itiraf etmeliyim. Bu vesileyle başkanımız Sn. İbrahim Güder’e de aracılığınız ile teşekkürlerimi sunuyorum.

Son gelişmeler ışığında Türkiye’nin iş hayatını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’nin iş hayatı gidişatını çok önemsiyorum ve olumlu görüyorum. Ancak bazı noksanlıkların da bulunduğunu belirtmek istiyorum. Önemli bir turizm ülkesi olmamıza karşın, özellikle son yıllarda bu sektöre çok daha fazla duyarlılık gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin; önemli bir dünya kenti olan İstanbul’umuzun yılbaşı olması dolayısı ile Dubai, Katar, Fransa vs. ülkeler gibi makyajlanması ve süslenmesi gerekirken maalesef bunun yeterli olmadığını gördüm.

Genç girişimcilere iş hayatına başlarken tavsiyeleriniz ne olur?
Genç iş adamlarına sadece hırslı olmalarını değil daha çok akıllı, sabırlı ve zeki olmalarını tavsiye ediyorum. Duyguları ile değil akıllarını kullanarak hareket etmelerini öneriyorum. Hemen çok para kazanmanın hevesinde olmak yerine bir işi tam olarak öğrenerek hareket etmeleri gerektiğine inanıyorum. Genç arkadaşlar her şeyden önce işin sevmeli. Eğitimlerine önem vererek belli bir birikime sahip olmalılar. Çağın hastalığı olan lükse düşkünlüklerini kontrol etmeliler ve ölçülü davranmalılar.

Yeni projeleriniz var mı? Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?
Gıda sektöründeki faaliyetlerim dışında yürümekte olan ve son aşamasına gelmiş bulunan Dubai’deki 800 konutluk bir projede de ortaklığım bulunmakta ve inşaat sektörümdeki faaliyetlerimi sürdürmekteyim. Dolayısı ile geleceğe yönelik olarak bu sektördeki faaliyetlerime de artan potansiyel ile devam etmek düşüncesindeyim.

İlginizi Çekebilir

YENİ KARİYER YOLU: GİRİŞİMCİLİK

Son yıllarda, girişimcilik ve inovasyon kavramlarının giderek artan bir şekilde popüler olduğuna ve artan sayıda …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super