Ana Sayfa / Dergide Bu Ay / HATİAB GENEL BAŞKANI İBRAHİM GÜDER: “HATAY’I 2. İSTANBUL YAPMALIYIZ”

HATİAB GENEL BAŞKANI İBRAHİM GÜDER: “HATAY’I 2. İSTANBUL YAPMALIYIZ”

Yanı başımızdaki savaşa rağmen Hatay Türkiye’nin en güvenli şehirlerinin başında gelmektedir.
Her köşesinde tarih kokan, binbir çeşit birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile haklı bir üne sahip olan ve dünyanın ilk yerleşim merkezlerinden Hatay’ı herkesin gezip görmesi gerekmektedir.
Farklı din, farklı mezhepten olan insanlarımız kardeşlik duygusu ile huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır.

Yerli Otomobil Kesinlikle Hatay’da üretilmelidir.
Hatay neden yerli otomobil üretiminin merkezi olmasın? Türkiye’nin demir-çelik üretiminin üçte birinin gerçekleştiği Hatay, demiryolları, limanları, otoyolları, havaalanları, 2 tane üniversitesi ve eğitimli insan gücü ile otomobil üretimi için gerekli her türlü alt yapıya sahiptir. Üretilecek otomobillerin dünyaya dağıtımı için de en uygun lokasyon Hatay’dır, çünkü Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılar Hatay’da bulunmaktadır.
Otomotiv sektörü için gerekli olan yedek parça yan sanayi kurulması için gerekli olan tüm alt yapı Hatay’da mevcut olup çok hızlı bir şekilde yapılandırılabilir.

Avrupa ve Ortadoğu’nun Eğitim ve Sağlık üssü Hatay olabilir.
Varolan ve kurulacak üniversiteleri ve deneyimli doktor kadroları barındıran hastaneleri ile Hatay Avrupa ve Ortadoğu’nun Eğitim ve Sağlık üssü neden olmasın?

Amik ovasında Akıllı tarım ile en az 100 milyar euro ihracat yapabiliriz.
Akıllı tarım teknolojileri kullanarak Amik Ovasında çok verimli üretim gerçekleştirebiliriz. Buradaki üretim ile Avrupa ve Ortadoğu’yu besleyebiliriz. Bunu yapabilmek için gerekli olan altyapı Hatay’da var. Biraz destekle bunları gerçekleştirmek hayal değil.

 

İbrahim Güder kimdir?
1959 yılı Kırıkhan’ da doğdum. Üniversite eğitimimi Çukurova ve MK Üniversitesinde tamamladım. Evli ve 2 erkek çocuk, 1 torun sahibiyim. 2. Torunumda yolda. Nasip olursa Mayıs 2017 de dünyaya gelecek. Eşim kimya mühendisi, büyük oğlum üniversite eğitimini ABD Chicago’da finans üzerine yaptı. Küçük oğlum bilim ve teknoloji merkezlerinden Tayvan da National Taiwan University of Science and Technology’den İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Yüksek Lisansını ABD (West Lafayette, Indiana’da) Purdue University’de Construction Engineering and Management üzerine yaptı. İnşaat, tekstil, dış ticaret, turizm, eğitim ve Uluslararsı belgelendirme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerimizle iş hayatının içinde aktif durumdayım.
Çok sayıda dernek ve vakıflarda sivil toplum örgütlerinde kuruculuk, başkanlık, yönetim kurulu üyeliği, yüksek istişare kurul üyeliği ve üye olarak bulunmaktayım. MÜSİAD Hatay Şubesinin kuruluşunun fikir babasıyım. MÜSİAD Genel merkez İnşaat Sektör Kurul Başkanı olarak Genel merkez Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantımızda bir Hataylı olarak Hatay’a MÜSİAD ın şubesini açalım teklifimi yaptığımda ”Biz MÜSİAD’ız, şube açmada acele etmeyelim. 2-3 yıl sonra kapanırsa zor durumda kalırız” itirazlarıyla karşılaştım. MÜSİAD’ın o dönemki Genel Başkanı sayın Dr. Ömer Bolat beyin önerimi desteklemesiyle Hatay şube kuruluş çalışmaları için Hatay’a geldim. Bir çok kişiyle görüşmeler yaptım. Tosyalı Holding başkan yardımcısı sayın Fatih Tosyalı bey çok yoğun işi olmasına rağmen bizleri kırmayarak kabul etti. MÜSİAD Hatay Şubesi Kurucu Başkanı olarak atamasını yaptık. Başkanlığı çokta güzel götürüyor. Böylece Tosyalı ailesini MÜSİAD camiasına kazandırmış oldum. MÜSİAD Hatay şubesini Türkiye’deki MÜSİAD şubeleri arasında en başarılı şube konumuna getirdi. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Ayrıca MÜSİAD Ormanı projesi de benim fikrimdi. HATAYDER in kurucu başkanlığı akabinde Başkanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptım. MÜSİAD, TÜSİAD gibi Türkiye geneline hizmet veren kısa adı HATİAB olan Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin Başkanlığını yürütüyorum.
DEİK Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanlığı yaptım. Daha sonra Tayvan’ın Ankara büyükelçiliği işbirliği ile kurulan Türk-Tayvan İş Dünyası Başkanlığı’na seçildim. Bu görevim hala devam ediyor. Bu görev sürem içerisinde Tayvan Büyükelçiliği ve ekibiyle Türkiye’nin 40’a yakın vilayetlerine ziyaretler yapılarak gidilen ilin milletvekilleri, vali, belediye başkanları, ticaret odası başkanlarıyla, iş adamlarıyla iş toplantıları yaparak İhracatı ve turizmi arttırmayı hedefledik.
Aynı toplantıları Tayvan’da da yaptık. Böylece Türkiye’nin Tayvan ile olan 15 milyon dolar ihracatını 950 milyon dolarlara çıkardık. Karşılıklı turist sayısında da artış sağladık.
Yine DEİK Türk-Hindistan, Türk-Pakistan, Türk-Malezya, Türk-Endonezya, Türk-Vietnam, gibi ülkelerin iş konseylerinde başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyesi olarak ülkemizin dış ticaretinin gelişmesine katkılar vermeye çalıştık. 2016 Eylül ayında kuruluşu gerçekleşen Nurlu Ufuklar Vakfının kurucu Mütevelli Heyeti olarak hizmet vermeye başladık. İTO, TÜRSAB üyesiyim. Türkiye Turizmciler Birliği Dostluk Grubu kurucu başkanıyım.
Hataylı iş adamları ve bürokratları bir çatı altında toplamak düşüncesiyle İstanbul merkezli HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’ni kurduk. Yerel bir dernek olarak kurulmasına rağmen zamanla yönetim ve yüksek istişare’ye aldığımız farklı illerin nitelikli işadamı ve bürokratlarıyla MÜSİAD, TÜSİAD gibi ulusal bazda hizmet vermeye başladık.
HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin bu gün itibarı ile 6.000’in üzerinde kayıtlı üyesi var. Üniversite eğitimi gören 1.620 üniversite öğrencisine burs verilmektedir.
Hatay’ın her alanda tanıtımını yapmak ve geniş kesimlere ulaştırmak için 15.000 adet baskıyla 2 ayda bir yayınlanan Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneğinin yayın organı Hatay Mozaik Dergisini yayınlamaya başladık. Hatay Havaalanında ücretsiz dağıtılan HATAY MOZAİK DERGİSİ İş ve Bürokrasi dünyası ile tüm kurum ve kuruluşlara dağıtılmaktadır.
Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan önemli şahsiyetleri zaman zaman Hatay’a getirip misafir ediyoruz. Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini fark ettiriyoruz. Zengin yemek kültürünü tanıtmak amacıyla ikramlarda bulunuyoruz. Döndüklerinde Hatay’ın önemli tanıtımlarını yapıyorlar. Getirdiklerimizden gazeteci olanlar bunları köşelerine taşıyıp Hatay’ın tanıtımına ciddi katkılar sağlamış oluyorlar. Şunu açıkça söylüyorum, bugün Türkiye ve yurt dışında yayın yapan TV, gazeteler ve dergilerde Hatay ile ilgili yayınlar yapılıyorsa bunun %90 arkasında bu garip kardeşiniz vardır, HATİAB vardır.
Gerek Hatay’da gerekse Hatay dışında çok ciddi sayıda nitelikli Hataylı iş adamlarımız ve bürokratlarımız var. Bunların çoğu birbirlerini tanımıyorlar. Bizler bu nitelikli değerleri bir çatı altında toplayarak birbirlerine sahiplenme duygularını geliştirmeyi amaçladık. Ortak hareket etme kültürünü oluşturarak Hatay’ın kalkınma sürecine fikir ve önerileriyle yeni projeler üretilmesini sağlamak en büyük arzumuzdur.
Gençleri çok önemsiyoruz. İmkanlarımızın el verdiği ölçüde okul ve hayat başarılarına katkı sağlamak önceliklerimizdir. Ailelerinden uzakta üniversite eğitimi yapan gençlerimize sahiplenmeye HATİAB’ın kurumsallaşması açısından da çok önem veriyoruz. HATİAB her ay 1.626 üniversite öğrencisine karşılıksız burs vermektedir. Keşke daha çok imkanımız olsa da ihtiyaç sahibi öğrencilere daha çok burs verebilsek. En büyük önem verdiğimiz öncelikli işlerimizin başında ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine karşılıksız burs ve bunların barınacağı öğrenci yurtları yapmaktır. Üniversite eğitimi için ailelerinden uzakta kalıp büyük şehirlere gelen tertemiz genç kızlarımızı, genç erkeklerimizi terör örgütlerinin tuzaklarından korumak için elimizden gelenin fazlasını yapmak vatanı korumakla eşdeğerdir. Bunun için İstanbul’da üniversite eğitimi yapan gençlerden oluşan GENÇ HATİAB’ı kurduk. Her üniversitede başkan ve yönetim kurulunda Hataylı öğrencilerden oluşan komisyonlar oluşturduk. Başarı öyküleri yüksek olan ülkemizin önde gelen şahsiyetlerini bu GENÇ HATİAB’lı öğrencilerimizle bir araya getiriyoruz.
Özellikle GENÇ HATİAB’lı gençlere öğrencilik dönemlerinde meslekleriyle alakalı dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmelerini, İngilizcenin dışında muhakkak ikinci dili öğrenmelerini, mezun olduktan sonraki 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük kuruluşlarının başına CEO olarak gelmek için hedef koymalarını, bu 10 yıllık sürenin yeterli olduğunu anlatıyoruz. Başarıyı yakalamış kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerle bir araya getirip sohbetler yaptırıyoruz. Gençlere özgüven ve farkındalık sağlatıyoruz.

Sayın Güder öncelikle HATİAB hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
Derneğimiz, Hatay’ın ve ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişme ve kalkınmasına katkıda bulunmak üzere, bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirecek faaliyetlerde bulunmak, sivil toplumun kurumsallaşmasına, yönetimin geliştirilmesine ve özel girişimciliğin yaygınlaştırılmasına çalışmak, iş adamları ve bürokratların sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci niteliklerini geliştirmek amacı ile HATAYLI İŞADAMLARI, BÜROKRATLAR VE AKADEMİSYENLERİN ÖNCÜLÜĞÜNDE İstanbul’da kurulmuştur. Bugün itibariyle üye sayımız 6.350 ye ulaşmıştır.
Derneğimizin Hatay’da bir şubesi bulunmaktadır.
Derneğimiz kurulmasından bugüne, özellikle İstanbul’da yaşayan binlerce Hataylı işadamı, bürokrat ve akademisyeni bir araya getirmiş, üyeleri arasında ciddi bir sinerji oluşturmuş ve Hatay Şubesi’nin de açılması ile Hatay dışında yaşayan Hataylıların kökleri ile daha sıkı bağlar kurmasına vesile olmuştur.
Ankara ve Kıbrıs’ta da şube açma çalışmalarımız devam etmektedir.
Derneğimiz gerçekleştirdiği faaliyetler ve kurumsal ziyaretler hem üyelerimizin etkileşim alanını genişletmekte hem de Hatay’ımızın tanıtımına katkıda bulunmaktadır.
Eğitimin en önemli sermaye olduğunun idrakinde olan Derneğimiz, bugün itibariyle her ay 1.620 Üniversite öğrencimize düzenli burs vermektedir.

Hatay’ı nasıl anlatırsınız?
Hatay, tarihçesinden de anlaşılacağı üzere en az 100.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarihi boyunca çok sayıda medeniyete, imparatorluğa ve ülkeye ev sahipliği yapmıştır. Kadim bir mirasa sahip olan Hatay’ın en önemli özelliği, çok kültürlülüğü özümsemiş olması, barış ve hoşgörüyü toplumsal yaşamın merkezine yerleştirmiş olmasıdır. Üç dini ve yetmişiki milleti koynunda barındıran Hatay, binlerce yıldır birlikte yaşama bilincinin timsali konumundadır.
Hatay, turizm yönünden çok yüksek potansiyel taşımakta, ancak turizmden bu potansiyelinin çok altında faydalanmaktadır. Deniz turizminin öne çıktığı görülmekle birlikte, coğrafi güzellikleri ve tarihi mekanları ile gezi ve tarih/kültür turizmi, inanç turizmi, gastronomi turizmi gibi gelişmeye açık alanlar da mevcuttur.
Suriye iç savaşından önce turizmin yıldızı hızla parlamakta iken, anılan iç savaş sonrasında turizm hızla gerilemiştir.

Hatay’da eğitim diye sorsak neler söylersiniz?
Hatay ili, lise veya dengi mezunu nüfusu sıralamasında Türkiye’de 13.; yüksekokul veya fakülte mezunu nüfusu sıralamasında Türkiye’de 14 sıradadır.


Hatay ilinin her iki eğitim seviyesi için de Türkiye ortalamalarının gerisinde kalıyor olması, ilin eğitim alanında yeni yatırımlara ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
Hatay’da 2 üniversite bulunmaktadır. İki üniversitede bünyesinde meslek yüksekokullarının yer aldığı ilçeler yandaki tabloda yer almaktadır. Tabloya göre; Arsuz, Belen, Defne, Kumlu ve Payas ilçelerinde meslek yüksekokulu bulunmamaktadır.
Her iki üniversitenin bünyesinde bulunan yüksekokullar üniversitelerin kampüs alanı içerisinde yer almaktadır.
Uluslararası öğrencilerin illere göre dağılımını (2013-2014) gösteren verilere göre Hatay ili Türkiye’de en az uluslararası öğrenci ağırlayan illeri arasında olduğu görülmektedir.
Yurt dışına en çok öğrenci gönderen 5. ülke konumundaki Suudi Arabistan ile Hatay arasında doğrudan havayolu seferlerinin yapılıyor olmasının değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Sayın Güder, Hatay’da neden yeni bir üniversite?
Hatay; köklü tarihi, zengin kültürü, güçlü ve gelişme potansiyeli yüksek ekonomisi, eğitimli nüfusu, verimli coğrafyası ve Türkiye’nin başta Ortadoğu olmak üzere, Orta Asya, Uzakdoğu ve Afrika’ya açılan kapısı olma özelliği ile ülkemizin en önde gelen illerinden biridir.
Şehrimiz iki üniversiteye ve yaklaşık 40.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitelerin eğitim birimleri, özellikle de meslek yüksek okulları hemen hemen tüm ilçelerimize yaygın durumdadır. Bu özelliği ile Hatay; sanayi, ticaret, tarım ve ulaşım gibi öncü sektörlerin yanında eğitim sektörünün de hızla yükseldiği bir şehirdir.
Ülkemizin dört bir yanından öğrenci alan Hatay’ın, hem kültürel özellikleri hem de coğrafi konumu itibariyle özellikle başta Ortadoğu olmak üzere, Orta Asya, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinden de

önemli sayıda öğrenci çekerek uluslararası bir eğitim merkezi olma potansiyelinin yüksek olduğuna inanıyoruz.
Kurmak istediğimiz Hatay Vakıf Üniversitesi’nin uluslararası bir hüviyete sahip olması ve eğitim dilinin İngilizce ve Arapça olması en büyük hedefimizdir.
Bu sayede, başta Orta Doğu olmak üzere, Orta Asya, Uzakdoğu ve Afrika ülkeleri gibi dünyanın dört bir yanından kabul edeceğimiz öğrenciler ile hem Ülkemizin tanıtımına ve kültür ihracına büyük bir destek vermiş olacağız hem de Ülkemizin uluslararası bir eğitim merkezi olmasına ve bu sayede döviz gelirlerimizin de artırılmasına katkıda bulunacağız.
Hatay’ın çok kültürlü yapısının ve kadim zamanlardan günümüze kadar farklı inançların/kültürlerin bir arada barış ve huzur içinde yaşadığının en güzel örnekliğini sürdürüyor olması, bu hedeflerimizin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynayacağına inanmaktayız.
Hatay, başta Ortadoğu olmak üzere Orta Asya, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinden gelebilecek farklı renk, inanç, kültür ve dil değerlerine sahip öğrencileri Uluslararası bir Üniversite’de barındıracak kadim medeniyet birikimine sahip en önemli şehirlerimizin öncülerindendir.
Diğer taraftan, bölgemizde misafir olarak bulunan Suriyeli göçmenlerin önemli bir kısmının savaş sonrasında ülkelerine dönseler de, Ülkemizle olan gönül bağları yanında, eğitim, kültür, ticaret bağlarının devam edeceği öngörülmektedir. Bu nedenle, ister Ülkemizde kalan isterse kendi Ülkelerine dönen, özellikle çocuk ve genç yaşta olan Suriyeli göçmenlerin eğitim yoluyla topluma kazandırılmaları ve ekonomik hayata katılmalarının sağlanması önem arz etmektedir.
Arapça ve İngilizce programlar ile Suriyeli göçmenler için de önemli bir alternatif olacak olan Üniversitemiz, bir yandan da bu öğrencilerin Türkçe öğrenmelerine ortam sağlayarak sosyalleşmelerine ve Türk kültürünü özümsemelerine de katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Halihazırda Hatay’da misafir olan Suriyeli göçmen sayısı 400.000’in üzerindedir. Başta Gaziantep olmak üzere civar illerde bulunan Suriyeli misafirler de dikkate alındığında bu sayı birkaç katına ulaşmaktadır.

Üniversitenin kurucuları kimlerden oluşacak?

 

Hatay’ın ekonomik verilerini nasıl tanımlarsınız?
Hatay ili, enerji ve sanayi sektörlerine yönelik gerçekleştirilen büyük ölçekli yatırımlarla, Türkiye’nin rekabetçi yapısını güçlendiren önemli sanayi kentlerinden birisi olmakla birlikte lojistik ve turizm sektörlerinde önemli ekonomik potansiyele sahiptir.
İlin dış ticareti büyük ölçüde demir-çelik sektörüne dayalı olmakla birlikte, tarıma dayalı sanayi, makine ve mobilyacılık sektörleri öne çıkan diğer sanayi sektörleri olarak dikkati çekmektedir.
Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı olan Hatay ili, 2010-2015 yılları dış ticareti değerlendirildiğinde, ulusal ölçekte yaşanan ekonomik durgunluk ve Suriye krizinden Türkiye ortalamalarına göre daha olumsuz yönde etkilenmiştir.
Hatay’ın İhracat ve Dış Ticaret Hacmi verileri değerlendirildiğinde, her yıl bu verilerde Türkiye’nin ilk 10 ili arasında yer bulduğu anlaşılmaktadır.

2015 yılında Hatay ili ihracatı büyük ölçüde Ortadoğu ülkelerinde yoğunlaşmıştır. Suriye, 2015 yılında 2010 yılına göre % 97’lik artış ve 232 milyon dolar ile Hatay ilinin en fazla ihracat yaptığı ülke olurken; Suriye’nin yanı sıra ilk 10 ülke arasında Suudi Arabistan, Irak, Mısır, Lübnan gibi yakın çevre ülkeleri de yer almıştır.
Hatay ilinin 2016 yılında ihracatını en çok gerçekleştirdiği ürünler

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yayınlamakta olduğu Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde Hatay ilinin 11 adet kurumu bulunmaktadır. İlk 100 kuruluş arasındaki kurum sayısı ise 4’tür.
Hatay ili 2015 yılı verilerine göre;


Ana metal sanayi sektöründe işyerlerine göre yapılan net satışlarda Türkiye içerisinde aldığı % 11,8’lik pay ile Kocaeli ve İstanbul’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.
Mobilya imalatında yapılan net satışlarda Türkiye’de 11., deri ile ilgili ürünlerin imalatı sektöründe yapılan net satışlarda Türkiye’de 14. sırada yer almaktadır.

Hatay’da yatırım ve teşvikler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hatay ili yeni teşvik sistemi kapsamında (Haziran 2012 – Kasım 2016 dönemi) Türkiye’de en fazla sabit yatırım tutarı öngörülen 12. il konumundadır.
İlin yatırım çekmeye devam edebilmesi için insan kaynağı altyapısının geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
2010 – 2016 yılı Ocak – Kasım döneminde teşvik uygulamaları kapsamında belgelerle tahsis edilen yerli sermaye sabit yatırım tutarı Türkiye için yaklaşık % 4 oranında artarken, Hatay ili için bu oran % 109 seviyesindedir. Bu veri ekonomi alanında yatırımlarla desteklenen ilin, sosyal yönden de desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.

Yeni teşvik sistemi kapsamında (Haziran 2012 – Kasım 2016 dönemi) Hatay ilinin de aralarında yer aldığı 4. Teşvik Bölgesinde 17 adet il bulunmaktadır. Yeni teşvik sistemi döneminde Hatay ili 8,4 milyar TL’lik yatırım tutarı ve 9.330 istihdam ile 4. Bölge illeri arasında en fazla yatırım ve istihdam öngören il konumundadır. Yatırımların nitelikli insan kaynağıyla desteklenmesi elzemdir.
Hatay lojistik anlamında stratejik bir konumu var. Lojistik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hatay lojistik sektörü açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden biridir. Bölge lojistik açıdan bazı avantajlara sahiptir.
Hatay’da uluslararası yük taşımacılığı yapan kayıtlı 8.195 adet araç bulunmaktadır. (UND, Aralık 2015)
İskenderun’dan ulusal demiryolu ağına bağlanılmaktadır.
Hatay ili Ülkemizin doğrudan Ortadoğu’ya, dolaylı olarak Uzakdoğu ve Afrika’ya açılan kapısı konumundadır.
Hatay doğu-batı otoban hattında yer almaktadır.
Ceyhan uluslararası enerji nakil hatlarına komşudur.
Batı pazarlarına ulaşım kolaylığı vardır.
Ortadoğu ülkelerine ihracatta önemli bir geçiş ülkesi olan Suriye’de 2011 yılında başlayan olaylar dolasıyla aksayan karayolu ulaşımı sorunu, Ağustos 2012 tarihinden itibaren İskenderun Limanından Ortadoğu ülkelerine başlatılan deniz yolu ropax seferleriyle çözülmüştür. İskenderun Limanı-Duba Limanı (Suudi Arabistan) seferleri devam etmektedir.
Suriye’de ki iç savaştan dolayı en fazla göç alan illerden biri de Hatay. Suriyeli göçmenler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Suriye krizi sebebiyle Hatay ilinde bulunan sınır kapılarının düzenli olarak çalışamaması, ilin ekonomik durumunu olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, Suriyeli misafirler sosyoekonomik hayatı ve özellikle küçük ölçekteki esnafları olumsuz etkilemektedir.
2016 yılı AFAD verilerine göre kamplarda yaşayanlar dahil olmak üzere Hatay ilinde yaklaşık 402.000 Suriyeli misafir bulunmakta olup bu rakam Türkiye’deki Suriyeli misafirlerin % 14,6’sını oluşturmaktadır.
Suriyeli misafirler özellikle il merkezinde (109.516 kişi) ve Reyhanlı’da (114.555 kişi) yoğunlaşmaktadırlar.
1 konteynerkent ve 7 çadırkentin bulunduğu Hatay ilindeki barınma merkezlerinde yaklaşık 18.000 Suriyeli misafir yaşamlarını sürdürmektedir.
Türkiye’nin dünyanın en fazla Suriyeli sığınmacı barındıran ülkesi olması ve Hatay ilinin Türkiye’de yaşayan her 7 Suriyeliden birine ev sahipliği yapması eğitim dili Arapça olan yüksek öğrenim okulu ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.
Ülkemizin Ortadoğu yanında Uzakdoğu ve Afrika kültür havzasına dönük yönü için en uygun lokasyon olarak Hatay, ilgili coğrafyaların nitelikli insan kaynağını yetiştirecek Uluslararası Özel bir Üniversiteyi taşıyacak potansiyele sahiptir.

İlginizi Çekebilir

YENİ KARİYER YOLU: GİRİŞİMCİLİK

Son yıllarda, girişimcilik ve inovasyon kavramlarının giderek artan bir şekilde popüler olduğuna ve artan sayıda …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super