Ana Sayfa / Dergide Bu Ay / Yerli Otomobil Kesinlikle Hatay’da üretilmeli

Yerli Otomobil Kesinlikle Hatay’da üretilmeli

Hatay neden yerli otomobil üretiminin merkezi olmasın? Türkiye’nin demir üretiminin üçte birinin gerçekleştiği Hatay, demiryolları, limanları, otoyolları, havaalanları, 2 tane üniversitesi ve eğitimli insan gücü ile otomobil üretimi için gerekli her türlü alt yapıya sahiptir. Üretilecek otomobillerin dünyaya dağıtımı için de en uygun bölge Hatay’dır, çünkü Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılar Hatay’da bulunmaktadır.
Otomotiv sektörü için yedek yan sanayi de çok rahatlıkla Hatay’da kurulabilir.

Ayrıca Hatay’ın körfezde olması gemi ve yat üretimi için gerekli olan her türlü fiziksel üretim koşullarına sahiptir. Gemi ve yat üretimi açısından Hatay’ın körfezi çok uygun ve idealdir.
Şu soruyu sürekli kendimize sormalıyız? Niçin bugüne kadar beyaz eşya sektörü Hatay’a üretim için gelmemiştir? Ben şahsen bu soruyu cevaplayamıyorum ve sebebini de anlamış değilim.
Bütün bunların yanı sıra, verimli ovamız ve ciddi pamuk üretimimize rağmen tekstil üretiminde adımız hemen hemen hiç geçmiyor.
Pamuk üretim merkezlerinden biri Hatay’dır ama Bursa, Kahramanmaraş, Gaziantep tekstilde çok ileri noktadalar. Tekstile dayalı yüzlerce sanayi tesisleri var. Dünya markalarına üretim yapıyorlar. Hatay’da da bu olabilirdi.

 

 

Benzer şekilde, verimli topraklarına rağmen Hatay bahçecilik ve seracılıkta da istenilen düzeyde değil.
Amik ovasında Akıllı tarım ile en az 100 milyar euro ihracat yapabiliriz.
Akıllı tarım teknolojileri kullanarak Amik Ovasında çok verimli üretim gerçekleştirebiliriz. Buradaki üretim ile Avrupa ve Ortadoğu’yu besleyebiliriz. Bunu yapabilmek için gerekli olan altyapı Hatay’da var. Biraz destekle bunları gerçekleştirmek hayal değil.

15 yıldır Türkiye’yi yöneten güçlü bir hükümet var. Bu çok büyük şanstır. Ama Hatay olarak bu şansı yeterince kullanamadık. 15 Yıl önce bizim gerimizde ya da bizimle aynı seviyede olan Kahramanmaraş, Gaziantep gibi illerimizin şu an sanayi üretiminde İskenderun’u çıkarırsak çok gerisindeyiz.
Ankara, Ülkeyi ileriye taşımak istihdamı artırmak isteyenlere projelerinizle gelin önünüzü açalım demelerine rağmen bu çağrıya maalesef duyarsız kalınmıştır. Hatay’ın Yönetiminde, sayın Sadullah Ergin dışında söz sahibi olanlar, 15 yıldır bu şansı kullanmamışlardır. Hatay’ın tüm bu artı özelliklerine rağmen, turizmcilerimiz, sanayicilerimiz, esnafımız, çiftçimiz, iflas noktasına geliyorsa burada eksik olan bir şey vardır.
O yüzden başta ekonomiye yön veren dinamikler ile iş dünyası temsilcileri bir an önce bir araya gelip Hatay için Kalkınma Hamlesini Acil Eylem planı ile başlatmalıyız.
Fakirlik ve işsizlik kaderimiz olmamalıdır.
Allah bu şehre verimli toprakları ve ideal iklimi bahş ederek bu bölgede yaşayan bizleri ödüllendirmiştir. Şükredip Bunun değerini bilmeliyiz. Katma değeri yüksek ürünler üretip işsizliği ve fakirliği bitirebiliriz.

On binlerce yıl geçmişiyle onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, zengin tarihi mekanları, kardeşlik duygusu içerisinde özgürce yaşayan farklı din, mezhep ve kültürden oluşan eğitim düzeyi yüksek halkıyla sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın en önemli şehirlerindendir.
Tüm bu artı özelliklerinden dolayı Hatay da turizmde yıllık 5 milyon turist hayal değildir.
Bu yıllık 5 milyon hedefini yakalamak kesinlikle zor değildir. Bahanelerin arkasına sığınmamalıyız. Ülke politik riskleri dünyanın her ülkesinde vardır. Fransa da, İngiltere de, Belçika da Hollanda da yok mu? Sadece Paris’e gelen Turist sayısı 50 milyondur. Allah aşkına Paris’ten daha fazla zenginliğe sahip olan Hatay’ın Paris’ten, Bürüksel den Londra’dan neyi eksik.

İlginizi Çekebilir

YENİ KARİYER YOLU: GİRİŞİMCİLİK

Son yıllarda, girişimcilik ve inovasyon kavramlarının giderek artan bir şekilde popüler olduğuna ve artan sayıda …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super