Ana Sayfa / Ekonomi / Hatay’ın ekonomisi masaya yatırıldı

Hatay’ın ekonomisi masaya yatırıldı

Ekonomik Değerlendirme Toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm değerlerin ayağa kaldırılarak ülke ekonomisinin canlandırılması maksadıyla, İçişleri Bakanlığının tüm illerde düzenlenmesini istediği toplantılar çerçevesinde ilimizde yapılan Ekonomik Değerlendirme Toplantısı’na, Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Vali Yardımcıları Bilal Bozdemir ve Mahmut Hersanlıoğlu, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, kurum müdürleri, iş adamları ile oda ve borsaların başkanları katıldı.
Vali Ata toplantının açılış konuşmasında ekonominin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu belirterek, ‘’Hem birey olarak insanın yaşamında hem de kurumsal anlamda devletler için ekonomi, belirleyici bir faktördür. Güçlü bir ekonomi, her anlamda güçlü bir ülke demektir. Türkiye de, son yıllarda gerçekleştirdiği ekonomik büyümeyle, dünyanın sayılı ekonomileri arasına girme konusunda önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Bu gelişimin ve kalkınmanın sürdürülebilir olması için yerel ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmalar önem kazanmaktadır.’’ dedi.
Hatay’ın dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Sahip olduğu jeopolitik avantajlar sebebiyle tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olan Hatay, bugün de yüksek potansiyeli, ekonomik hareketliliğiyle ticari anlamda canlılığını koruyan bir şehirdir. Günümüzde ülke ekonomisine ciddi katkılar yapan bir şehir olan Hatay, son yıllarda Suriye’deki malum durum sebebiyle yaşadığı büyük sıkıntılara rağmen güçlü ekonomisiyle ayakta kalmayı başarmıştır. İlimizin ekonomik hayatına yön veren sektörler; ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma (nakliyecilik) ve inşaat sanayidir.’’ dedi
İlimizin Türkiye’nin rekabetçi yapısını güçlendiren önemli sanayi kentlerinden birisi olmakla birlikte lojistik ve turizm sektörlerinde de önemli ekonomik potansiyele sahip olduğunun altını çizen Vali Ata, ‘’İlimizin sahip olduğu bütün bu avantajları ve potansiyeli doğru ve verimli kullanmak bizim asli görevimizdir. Bunu birlikte başarabilmek için ilimiz ekonomisinin tüm paydaşlarıyla bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunmanın gerekliliğine inanıyor ve bu anlamda ekonomimizin aktörleri olarak sizlerin bu konudaki tüm istek, öneri ve şikâyetlerini dinlemeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Güçlü parçalardan oluşan bir bütün de güçlü olacaktır. Dolayısıyla yerel kalkınmalar, ulusal kalkınmayı, ülke ekonomisini mutlaka olumlu etkileyecektir. Bu sebeple şehirlerin, ekonomik gelişimlerini hızlandırmak adına bir yol haritası belirlemeleri önemli ve gereklidir. ‘’ şeklinde konuştu.
Vali Ata, bu kapsamda düzenlenecek olan toplantıların ilki olan ekonomik değerlendirme toplantısının, ilimizin ekonomik açıdan daha da güçlenmesi için yapılacaklar konusunda rehberlik edecek sonuçlar sunacağına inandığını belirtti.
İlin ekonomik durum ve potansiyeli ile vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikayetlerini değerlendirmek, müracaatları beklemeden doğrudan temas kurarak toplumun tüm kesimlerine daha geniş bir şekilde ulaşmak amacıyla düzenlenen toplantıda, ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konuları masaya yatırıldı.

İlginizi Çekebilir

AMERİKA, TÜRK İHRACATÇISINA GÖZ KIRPMAYA DEVAM EDİYOR

Uluslararası ticaretin bütün dünyada önlenemez gelişimi ve değişiminin hüküm sürdügü son çeyrek yüz yılda dış …

Bir cevap yazın

Watch Dragon ball super